„Už nevím, co mám dělat. Cvičím 3x týdně a váha se nepohnula ani o deko, jak je to možné?“
„A jak se stravujete?“
„Stravu jsem neřešila, prostě cvičím.“
Našli jste se v téhle diskuzi? Je to přesně i váš problém? Cvičíte, ale vůbec nic se neděje? Naopak máte pocit, že je to kolikrát i horší než lepší?
Od začátku, kdy se zamýšlíme nad pohybem, tak bychom ještě před tím, měli řešit stravu. Proč? Protože hubnutí i tzv pocit „cítit se lépe“ obnáší z 90% jídlo a potraviny, které do úst dáváme. 10% je cvičení. Smutné, že? Upravit si stravu tak, aby nám vyhovovala, je pro většinu z nás strašně těžké. Vytisknout si jídelníček z internetu nebo najít zaručenou dietu, není přesně to, o čem píši. J Ideální je zajít za poradcem, který Vám nejen sestaví jídelníček, ale bude vám při konzultacích především odpovídat na otázky, jejíž odpovědi na internetu nenajdete. Např. i to kolik bílkovin byste měli jíst, proč a v jakých potravinách je najdete. O bílkovinách píši záměrně, jelikož je to problém č.1 v každém jídelníčku, který mi zašlete na úpravu.
Pokud již máte sestavený jídelníček a začínáte podle něj jíst, potom bychom měli promyslet cvičení. Nezačnu chodit denně do posilovny, když nemám k tomu žádný vztah, ani mě to nebaví. Stane se akorát to, že takto vydržíte pár dní a skončíte s chřipkou či teplotou, protože tělo absolutně na nic psychicky nepřipravíte a hned začnete dělat vše bezmyšlenkovitě a ještě s odporem.
Cvičit ano, ale přemýšlejte nejprve nad tím, jaký druh cvičení je pro vás ideální a zda vás bude bavit. Já sama střídám během roku několik druhů cvičení a to vždy podle toho na co mám chuť a náladu. Cvičení vás musí bavit a ne že budete cvičit, protože musíte – potom nebude nic fungovat a vše budete dělat z donucení. Takže to dlouho nevydrží a jakmile se budete moci z toho vymluvit, uděláte to.
Já vždy klientům říkám, že pokud dopředu plánují nějakou změnu v pohybu, tak nejprve je nejlepší dopředu promyslet, co by jim doopravdy vyhovovalo a potom zkonzultujeme, zda je to právě pro ně ideální pohyb. Rozhodně je nebudu podporovat, pokud se 110kg chtějí začít běhat, dělat aerobic či spinning. S takovou váhou stačí úplně chůze. Vlastně chůze je nejlepší s každou váhou. Čím hubenější jsme, tím rychleji bychom měli chodit a přecházet klidně pomalu do běhu. Aerobní cvičení jsou skvělá, ale ne s tak vysokou váhou.
Mnoho z nás chodí cvičit i večer, třeba 2x v týdnu na aerobik. Tělo je večer už rádo, že může odpočívat, ale z druhé strany, pokud se chcete hýbat a čas jindy nemáte, potom alespoň večer cvičení je fajn (jen k tomu musíte správně jíst). Ze zkušenosti ale mohu potvrdit, že je nejméně funkční. Především protože přes den špatně jíte a večer po cvičení to mnoho z vás dožene. Tedy je to bez efektu a hlavně tělo už je v útlumu a nedáte takový výkon jako ráno nebo přes den.
Další skupinka lidí si ztěžuje, že cvičí mnoho let to samé, ale efekt to již nemá žádný. Pokud chcete víc, musíte víc přidávat. Když začnu cvičit s činkou, která má 0,5kg tak ji musím za chvilku obměnit na 1kg, 2kg atd. Nebo pokud začnu běhat 5km, opět musím pomalu zvedat třeba i o 500m. Ne hned, ale postupně. Každopádně neusnout na vavřínech s pocitem – cvičím a to musí stačit.…chcete víc, musíte dávat víc. 🙂
Nemá smysl to vždy lámat přes koleno za cenu stresu a toho, že nebudete vědět, kde vám hlava stojí, kde jsou vaše děti a kdo je vlastně manžel, jen abyste vše stihli.
Cvičení má být radost. Ano, někdy bolí. Vlastně dost často to bolí. Někdy řveme, že už nemůžeme. Teče z nás a máme pocit, že se nezvedneme ze země…ale přesně kvůli tomuhle já cvičím. Protože ten pocit, kdy dávám do toho maximum a přímo ze mě leje, je k nezaplacení a doslova se na to těším. Proto denně vstávám brzy ráno, kdy všichni ještě spí, zhltnu banán a jde se na věc. Nebudu muset pak již řešit čas na cvičení během dne, ani mít výčitky, že jsem to nestihla, protože jsem přijela déle z práce.
V článku zde, jsem psala o tom, jak máte připravit nejprve svou mysl na to, že budete hubnout, to je opravdu to nejdůležitější, než začnete dělat cokoli jiného. Potom zajít za profesionálem, který vám poradí např. i s tím, jak se stravovat během dovolené, co připravit na sůl při oslavě narozenin a jaký pohyb je pro vás ideální. Z praxe mohu říci, že 90% lidí vždy zvolí pohyb špatně a musím jim s tím pomoci.
Pamatujte – nejprve změňte hlavu potom stravu a jako poslední pohyb. 🙂
Mějte se rád(a)! 🙂
Vaše MT